Gdy termometr za oknem pokazuje ponad 30 stopni, najlepszym pomysłem na spędzenie dnia,  wydaje się być zanurkowanie do basenu z dzbankiem zimnej lemoniady pod ręką. By walczyć z  prażącym słońcem, mamy swoje sposoby: picie dużych ilości wody, chowanie się pod słomkowymi  kapeluszami i stosowanie kremów z filtrem. A co ze zwierzakami, dla których letnie słońce może być równie męczące? 

Pies w ukropie 

Upały mogą być zdradliwe, także dla psiaków. Gdy wychodzisz z psem na spacer, wybieraj godziny,  gdy jest nieco chłodniej, np. wcześnie rano lub wieczorem. Nie chodzi tylko o żar lejący się z nieba,  ale także o chodniki i asfalt. Spacer w mieście latem może skończyć się poparzonymi opuszkami – jeśli chodnik jest zbyt gorący dla Ciebie, by stanąć na nim bosa stopą, nie zmuszaj psa do wędrówki  po rozgrzanych płytach.  

Warto także unikać dużego wysiłku w najgorętsze dni – wszelkie treningi sportowe ogranicz do  minimum. Możesz je zamienić na wyprawy nad jezioro i naukę pływania. Dobrą praktyką jest  zabieranie ze sobą wody i przenośnej miski, by w każdym momencie pies mógł wziąć orzeźwiający  łyk. To szczególnie ważne w przypadku seniorów czy schorowanych Azorów, a także szczeniąt.  

Jeśli Twój pies nosi kaganiec, pamiętaj by mógł w nim swobodnie dyszeć i napić się wody! Zbyt ciasny w czasie upału może okazać się dla zwierzaka prawdziwa torturą. Pamiętaj także o pielęgnacji – zadbana, odpowiednio pielęgnowana sierść zapewnia odpowiednią wentylację, dlatego pozbywaj się  wszelkich kołtunów i regularnie czesz zwierzaka. Zapewne Twój pies w gorące dni lubi rozłożyć się na  chłodnych kafelkach, ale ciekawą alternatywą są maty chłodzące czy kamizelki – cześć psiaków je  uwielbia! 

Możesz zapewnić psu także prawdziwie luksusowy wypoczynek, wystawiając basen z wodą w  ogródku czy na balkonie. Lubisz rozpieszczać psa? Zrób mu lody! Wypełnij zabawkę jogurtem i  owocami i zamroź, a potem patrz, jak z zapałem pałaszuje tak przygotowane frykasy. 

 

Mruczek latem 

Kot w upale (podobnie jak i ty), marzy tylko o zaszyciu się w chłodnym miejscu. Zapewnij mu więc dostęp do chłodnych, zacienionych miejsc, gdzie może się schować przed wysokimi temperaturami – np. pod łóżkiem czy w łazience. Dobra opcją jest zrobienie kotu maty chłodzącej – wystarczy zamrozić  wodę w plastikowej butelce i owinąć ręcznikiem. Tak przygotowany zestaw połóż w miejscu, gdzie  Twój mruczek lubi się zdrzemnąć – wiele kotów go doceni. Sprawdzaj opuszki swojego zwierzaka,  jeśli są zbyt ciepłe, pomóż zwierzakowi się schłodzić, np. przykładając do nich zimny kompres.  

Włączony wentylator to kolejny sposób, by nieco obniżyć temperaturę w mieszkaniu – upewnij się  jedynie, że urządzenie jest odpowiednio bezpieczne dla zwierzaka i że nie zrobi on sobie krzywdy  pozostawiony sam w domu. Stały dostęp do świeżej wody powinien być oczywistością dla każdego  kociarza.  

Podobnie jak w przypadku psów, kot nie powinien spędzać upałów na szalonej zabawie – po wędki  czy piłki z kocimiętką sięgaj wieczorem, gdy robi się chłodniej. Pamiętaj także o regularnym czesaniu  – zadbana sierść to klucz do dobrej wentylacji.

A co z dzikimi zwierzętami? 

Latem warto pomyśleć także o uprzejmości wobec dzikich zwierząt – wystawienie miski wody dla  ptaków na balkonie czy jeży i wiewiórek w ogrodzie, niewiele Cię kosztuje, a może być dla nich nieocenioną pomocą. Płytkie naczynia z wodą mogą będą z kolei ratunkiem dla pszczół i innym  zapylaczy. Aby były dla nich bezpieczne, warto poukładać w nich kamyki czy patyki wystające poza  lustro wody. Jeśli chcesz inaczej pomóc pszczołom, wysiej łąkę kwietną – w trakcie suszy owadom  trudno jest znaleźć pokarm, a miododajne rośliny wniosą na Twoje rabaty odrobinę lata. To  podwójna korzyść! 

Marta Buzalska

Marta Buzalska

Copyfighter, kawoholik. Lojalnie uprzedza - jeśli idzie o psy, to ma niewyczerpany zasób słowa mówionego i pisanego. Na co dzień pływa w marketingowym morzu różności i wspiera marki dobrym słowem.

Leave a Reply